#IVALOVE - Minka Kuustonen

IVALO.COM juhlii naistenpäivää haastattelmalla inspiroivia, persoonallisia sekä alallaan vaikuttavia naisia. Tällä kertaa haastatteluvuorossa on helsinkiläinen freelance-näyttelijä ja ilmastonmuutoksen torjumiseen keskittyvän Myrskyvaroitus-yhdistyksen hallituksen jäsen, Minka Kuustonen.

Minka on tullut suomalaisille tutuksi niin teatterilavoilta kuin useista rooleistaan valkokankaalla. Kuustosen filmografia on vaikuttava ja pelkästään sitä analysoimalla voi todeta hänen olevan todellinen muuntautuja, mutta millainen henkilö paljastuu roolien takaa, ja mitä näyttelijäntyö pitää sisällään?

Mitä sinulle kuuluu juuri nyt?

Hyvää, kiitos! Olen hyvässä vaiheessa elämää. Kevät on suosikkivuodenaikani, ja lapseni aloitti juuri päiväkodin, joten minulla on jäänyt nyt myös aikaa työn tekemiselle ja kuntoilulle. Nyt kaikki on siis hyvässä balanssissa.

"Koen, että osa työnkuvaani on puhua ja toimia tärkeäksi kokemieni asioiden puolesta, ja koen ilmastoasiat erityisen tärkeiksi.

 

Kuva Hotel Swan Helsinki -TV-sarjan lanseeraustilaisuudesta, sarja pyörii maaliskuun alusta alkaen mtv:llä ja kaikki jaksot on nähtävissä C moressa. Kuva: Tiia Ahjotuli / Anna

Kertoisitko meille vähän työstäsi?

Olen näyttelijä ja työskentelen tällä hetkellä freelancerina Helsingissä. Työhöni kuuluu erilaiset projektit ja roolityöt elokuva- ja tv-tuotannoissa sekä teatterissa. Nyt töistäni on nähtävillä esimerkiksi Hotel Swan Helsinki TV-sarja, jossa näyttelen. Sen jaksot näkyvät C More:ssa ja tulevat maaliskuusta alkaen myös Maikkarilta ulos. Ja maaliskuun lopulla Yle Areenaan tulee Modernit miehet, jossa minulla on myös rooli. Syksyllä leffateattereissa nähdään Risto Räppääjä ja Väärä Vincent, jossa näyttelen Rauha Räppääjää.

Koen, että osa työnkuvaani on puhua ja toimia tärkeäksi kokemieni asioiden puolesta, ja koen ilmastoasiat erityisen tärkeiksi. Olenkin mukana Myrskyvaroitus-yhdistyksen hallituksessa. Myrskyvaroitus pyrkii antamaan tietoa ilmastonmuutoksesta kansalaisille ja on ideoinut mm. kansalaisten Ilmastolupauksen. Minulle on tärkeää, että kannan vastuuta.

Mikä on parasta työssäsi?

Monipuolisuus. Rakastan työni projektiluontoisuutta ja sitä, että jokaisesta projektista saa olla innoissaan. Innokkuus on mulle luovuuden lähde. Roolitöissä heittäytyminen on mulle tärkeää, ja se takaakin onnistumisia ja haasteita aina uudelleen. Oli työ sitten komediaa tai draamaa, heittäytyminen on aina ihanan totaalista. Nautin siitä.

Mikä on ollut tähänastinen suosikkiprojektisi?

Usein se mikä kulloinkin on tekeillä. Putous-viihdeohjelma oli niin totaalinen energiapaukku, että sitä oli kyllä aivan ihanaa (ja hurjaa) tehdä. Ensimmäinen elokuvani Kesäkaverit, ja kesä Hangossa on aina mielessäni erityinen. Tellus-TV-sarja oli tärkeä mm. siksi, että se opetti minulle niin paljon ympäristöasioista, ja jätti elämääni pysyvän jäljen.

 

Kuva Hotel Swan Helsinki-TV-sarjan lanseeraustilaisuuteen valmistautumisesta. Kuvan mekko: Halo from North, laukku ja korvikset: Lovia. Kuva & MUAH: Emma Räsänen 

Mitä neuvoisit nuorille, jotka haluavat päästä alalle?

Suosittelen tekemään niitä asioita mitkä kiinnostaa, ja kannattaa opetella hommaa aina vain lisää. Jos näyttelijäntyö on se mikä kiinnostaa, niin kannattaa hakeutua näyttelemään, ja lisäksi kannattaa vahvistaa myös muita näyttelemistä tukevia osa-alueita, kuten erilaisia liikuntamuotoja ja laulua – mikä sitten omalta tuntuukaan. Neuvon, että anna palaa! 

"Fokus on hyvä pitää siinä mitä voi tehdä, fokus on hyvä pitää hyvässä.

 

Mikä on ollut suurin oppi, jonka olet saanut elämässäsi?

Kaikki on mahdollista ja kaikki järjestyy. Ne on mun mantrat, joita huomaan hokevani monessa tilanteessa. Uskon siihen, että pitää olla toivoa, ja että positiivisella asenteella ja kovalla työllä on merkitystä – silloin haastavaltakin tuntuvat asiat on mahdollisia. Olen mieluummin naiivi ja hyvään uskova kuin kyyninen. Silloin kun ahdistun (esim. ilmastoasioista), fokus siirtyy tuhoaviin ajatuksiin eikä toivoon, ja se ei johda hyvään. Fokus on hyvä pitää siinä mitä voi tehdä, fokus on hyvä pitää hyvässä.

Ketkä naiset inspiroivat sinua ja miksi?

Sellaiset naiset jotka uskaltavat olla omia itsejään ja puhuvat rohkeasti tärkeistä asioista. Ensimmäisenä tulee mieleen Greta Thunberg, hän on tärkeä ilmastoasioiden puolestapuhuja. Näyttelijäntyöllisesti mua innostaa naiset, jotka uskaltavat heittäytyä työhönsä. Ilolla seuraan sekä suomalaisten että kansainvälisten kollegoideni työtä, ja imen ideoita. Esimerkiksi Margot Robbie on raikas uusi tulija Hollywoodiin, joka on päässyt tekemään monipuolisia rooleja. Ihastelen kovasti myös Jennifer Lawrencen sekä Amy Schumerin työtä. Myös monien suomalaisnäyttelijöiden työtä seuraan ihaillen.

Kuka on tyyli-ikonisi?

Inspiroidun tyylillisesti useista henkilöistä, kuten Margot Robbiesta, Alexa Chungista, Sienna Milleristä ja Jennifer Lawrencesta. Instagramissa ja Pinterestissä tulee usein vastaan kivoja lookkeja, joita kerään talteen – metsästän kierrätysryhmistä minua innostavia juttuja. Suomalaisista esimerkiksi Laura Birn, Jekku Berglund, Vesala ja Maryam Razavi inspiroivat minua kovasti!

 

Kuvan takki on ostettu FB-kirpputoriryhmästä kympillä. Laukku on Maryam Razavi X Viona Blu V-laukku, joka on valmistettu kierrätysnahasta. Minka käyttää laukkua päivittäin.

Miten kuvailisit omaa tyyliäsi?

Tyylini on vaihteleva. Välillä tyttömäinen, välillä sähäkkä, välillä sensuelli, välillä naisellinen. Olipas erikoisia tyylinkuvauksia, hahhah. Käytän harvoin printtejä ja pidän laadukkaista, hyvin laskeutuvista materiaaleista. Tyylini muokkautuu jatkuvasti roolieni myötä, tai kun löydän muuten inspiroivia uusia juttuja. Secondhand-kauppojen ja -ryhmien valikoima tuo myös valintoihin yllätyksellisyyden – aina ei ole tarjolla sitä mitä hakee ja pitää käyttää luovuutta. Pukeutuminen ja erilaiset lookit on ihana itseilmaisun keino, rakastan muotia ja vastuullinen muoti on mieletön mahdollisuus ja voimavara.

"Ostan vaatteeni second-handina tai vastuullisilta tuottajilta, ja siksi IVALO.COM:n ideologia on sydäntäni lähellä.

 

Mitä vastuullisuus merkitsee sinulle?

Vastuullisuus on tärkeä asia mulle ja itseasiassa se määrittää valintojani joka päivä. Kierrätän, vältän hävikkiä, ostan mahdollisimman ekologisia tuotteita, liikun julkisilla ja välttelen mahdollisimman paljon ympäristöä saastuttavia asioita. Pyrin siihen, etten tee turhia hankintoja, enkä osta uutena vastuuttomasti tuotettuja tuotteita. Ostan vaatteeni second-handina tai vastuullisilta tuottajilta, ja siksi IVALO.COM:n ideologia on sydäntäni lähellä. Muodin rakastajana voin olla varma, että IVALO.COM:n seulan läpäisseet brändit tuottavat tuotteensa kunnolla. Pyrin siihen, että pidän päälläni vain sellaisia juttuja, joita voin pitää hyvällä omallatunnolla, että en tue halpatuotantoa ja maailman ylikulutusta. Tämä on mielestäni mahdollinen ja hyvä pyrkimys. Onneksi nykyään on tarjolla hyviä keinoja toteuttaa vastuullisuutta.

Kiitos Minka! <3

 

Lue myös #IVALOVE - SITOI haastattelumme täältä.

 

Esitellyt tuotteet

Esitellyt kokoelmat


« Edellinen #IVALOVE - SITOI

Vestiariumin uudet vastuullisuusaskeleet 2020 Seuraava »

Kuva Hotel Swan Helsinki -TV-sarjan lanseeraustilaisuudesta, sarja pyörii maaliskuun alusta alkaen mtv:llä ja kaikki jaksot on nähtävissä C moressa. Kuva: Tiia Ahjotuli / Anna

Kertoisitko meille vähän työstäsi?

Olen näyttelijä ja työskentelen tällä hetkellä freelancerina Helsingissä. Työhöni kuuluu erilaiset projektit ja roolityöt elokuva- ja tv-tuotannoissa sekä teatterissa. Nyt töistäni on nähtävillä esimerkiksi Hotel Swan Helsinki TV-sarja, jossa näyttelen. Sen jaksot näkyvät C More:ssa ja tulevat maaliskuusta alkaen myös Maikkarilta ulos. Ja maaliskuun lopulla Yle Areenaan tulee Modernit miehet, jossa minulla on myös rooli. Syksyllä leffateattereissa nähdään Risto Räppääjä ja Väärä Vincent, jossa näyttelen Rauha Räppääjää.

Koen, että osa työnkuvaani on puhua ja toimia tärkeäksi kokemieni asioiden puolesta, ja koen ilmastoasiat erityisen tärkeiksi. Olenkin mukana Myrskyvaroitus-yhdistyksen hallituksessa. Myrskyvaroitus pyrkii antamaan tietoa ilmastonmuutoksesta kansalaisille ja on ideoinut mm. kansalaisten Ilmastolupauksen. Minulle on tärkeää, että kannan vastuuta.

Mikä on parasta työssäsi?

Monipuolisuus. Rakastan työni projektiluontoisuutta ja sitä, että jokaisesta projektista saa olla innoissaan. Innokkuus on mulle luovuuden lähde. Roolitöissä heittäytyminen on mulle tärkeää, ja se takaakin onnistumisia ja haasteita aina uudelleen. Oli työ sitten komediaa tai draamaa, heittäytyminen on aina ihanan totaalista. Nautin siitä.

Mikä on ollut tähänastinen suosikkiprojektisi?

Usein se mikä kulloinkin on tekeillä. Putous-viihdeohjelma oli niin totaalinen energiapaukku, että sitä oli kyllä aivan ihanaa (ja hurjaa) tehdä. Ensimmäinen elokuvani Kesäkaverit, ja kesä Hangossa on aina mielessäni erityinen. Tellus-TV-sarja oli tärkeä mm. siksi, että se opetti minulle niin paljon ympäristöasioista, ja jätti elämääni pysyvän jäljen.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

Henkilön Minka kuustonen (@minkakuustonen) jakama julkaisu

Kuva Hotel Swan Helsinki-TV-sarjan lanseeraustilaisuuteen valmistautumisesta. Kuvan mekko: Halo from North, laukku ja korvikset: Lovia. Kuva & MUAH: Emma Räsänen 

Mitä neuvoisit nuorille, jotka haluavat päästä alalle?

Suosittelen tekemään niitä asioita mitkä kiinnostaa, ja kannattaa opetella hommaa aina vain lisää. Jos näyttelijäntyö on se mikä kiinnostaa, niin kannattaa hakeutua näyttelemään, ja lisäksi kannattaa vahvistaa myös muita näyttelemistä tukevia osa-alueita, kuten erilaisia liikuntamuotoja ja laulua – mikä sitten omalta tuntuukaan. Neuvon, että anna palaa! 

"Fokus on hyvä pitää siinä mitä voi tehdä, fokus on hyvä pitää hyvässä.

 

Mikä on ollut suurin oppi, jonka olet saanut elämässäsi?

Kaikki on mahdollista ja kaikki järjestyy. Ne on mun mantrat, joita huomaan hokevani monessa tilanteessa. Uskon siihen, että pitää olla toivoa, ja että positiivisella asenteella ja kovalla työllä on merkitystä – silloin haastavaltakin tuntuvat asiat on mahdollisia. Olen mieluummin naiivi ja hyvään uskova kuin kyyninen. Silloin kun ahdistun (esim. ilmastoasioista), fokus siirtyy tuhoaviin ajatuksiin eikä toivoon, ja se ei johda hyvään. Fokus on hyvä pitää siinä mitä voi tehdä, fokus on hyvä pitää hyvässä.

Ketkä naiset inspiroivat sinua ja miksi?

Sellaiset naiset jotka uskaltavat olla omia itsejään ja puhuvat rohkeasti tärkeistä asioista. Ensimmäisenä tulee mieleen Greta Thunberg, hän on tärkeä ilmastoasioiden puolestapuhuja. Näyttelijäntyöllisesti mua innostaa naiset, jotka uskaltavat heittäytyä työhönsä. Ilolla seuraan sekä suomalaisten että kansainvälisten kollegoideni työtä, ja imen ideoita. Esimerkiksi Margot Robbie on raikas uusi tulija Hollywoodiin, joka on päässyt tekemään monipuolisia rooleja. Ihastelen kovasti myös Jennifer Lawrencen sekä Amy Schumerin työtä. Myös monien suomalaisnäyttelijöiden työtä seuraan ihaillen.

Kuka on tyyli-ikonisi?

Inspiroidun tyylillisesti useista henkilöistä, kuten Margot Robbiesta, Alexa Chungista, Sienna Milleristä ja Jennifer Lawrencesta. Instagramissa ja Pinterestissä tulee usein vastaan kivoja lookkeja, joita kerään talteen – metsästän kierrätysryhmistä minua innostavia juttuja. Suomalaisista esimerkiksi Laura Birn, Jekku Berglund, Vesala ja Maryam Razavi inspiroivat minua kovasti!

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

Henkilön Minka kuustonen (@minkakuustonen) jakama julkaisu

Kuvan takki on ostettu FB-kirpputoriryhmästä kympillä. Laukku on Maryam Razavi X Viona Blu V-laukku, joka on valmistettu kierrätysnahasta. Minka käyttää laukkua päivittäin.

Miten kuvailisit omaa tyyliäsi?

Tyylini on vaihteleva. Välillä tyttömäinen, välillä sähäkkä, välillä sensuelli, välillä naisellinen. Olipas erikoisia tyylinkuvauksia, hahhah. Käytän harvoin printtejä ja pidän laadukkaista, hyvin laskeutuvista materiaaleista. Tyylini muokkautuu jatkuvasti roolieni myötä, tai kun löydän muuten inspiroivia uusia juttuja. Secondhand-kauppojen ja -ryhmien valikoima tuo myös valintoihin yllätyksellisyyden – aina ei ole tarjolla sitä mitä hakee ja pitää käyttää luovuutta. Pukeutuminen ja erilaiset lookit on ihana itseilmaisun keino, rakastan muotia ja vastuullinen muoti on mieletön mahdollisuus ja voimavara.

"Ostan vaatteeni second-handina tai vastuullisilta tuottajilta, ja siksi IVALO.COM:n ideologia on sydäntäni lähellä.

 

Mitä vastuullisuus merkitsee sinulle?

Vastuullisuus on tärkeä asia mulle ja itseasiassa se määrittää valintojani joka päivä. Kierrätän, vältän hävikkiä, ostan mahdollisimman ekologisia tuotteita, liikun julkisilla ja välttelen mahdollisimman paljon ympäristöä saastuttavia asioita. Pyrin siihen, etten tee turhia hankintoja, enkä osta uutena vastuuttomasti tuotettuja tuotteita. Ostan vaatteeni second-handina tai vastuullisilta tuottajilta, ja siksi IVALO.COM:n ideologia on sydäntäni lähellä. Muodin rakastajana voin olla varma, että IVALO.COM:n seulan läpäisseet brändit tuottavat tuotteensa kunnolla. Pyrin siihen, että pidän päälläni vain sellaisia juttuja, joita voin pitää hyvällä omallatunnolla, että en tue halpatuotantoa ja maailman ylikulutusta. Tämä on mielestäni mahdollinen ja hyvä pyrkimys. Onneksi nykyään on tarjolla hyviä keinoja toteuttaa vastuullisuutta.

Kiitos Minka! <3

 

Lue myös #IVALOVE - SITOI haastattelumme täältä.

 

` var products = content .match(urlRegex) .filter (x => x.includes('products')) .map (x => x.split('?')[0] + '.json'); for( var i = 0; i < products.length; i++) { if(products[i].indexOf("cdn.shopify.com") !== -1) { products.splice(i, 1); } }; products = [...new Set(products)] document.getElementById('blog-products').style.display = products.length == 0 ? 'none' : 'block' products = load(products).then(async function(prods) { var elem = document.getElementById('blog-products') for (const p of prods) { var img = document.createElement('div') img.style.cssText = 'width:' + thumbWidth + 'px;height:' + thumbHeight + 'px;display:inline-block;background: url('+p.product.image.src+') 50% 0% no-repeat;background-size: cover;' var div = document.createElement('div') div.style.cssText = 'width:' + thumbWidth + 'px;height:' + (thumbHeight + 20) + 'px;display:inline-block;margin:8px;vertical-align: top;' div.appendChild(img) var title = document.createElement('div') title.innerHTML = p.product.title title.style.cssText = 'font-size:0.8em;color: #1a1a1a;' div.appendChild(title) var a = document.createElement('a') a.href = '/products/' + p.product.handle a.appendChild(div) elem.appendChild(a) } } ) var collections = content .match(urlRegex) .filter (x => !x.includes('products') && x.includes('collections')) .map (x => x.split('?')[0] + '.json') collections = [...new Set(collections)] document.getElementById('blog-collections').style.display = collections.length == 0 ? 'none' : 'block' collections = load(collections).then(async function(prods) { var elem = document.getElementById('blog-collections') for (const p of prods) { var div = document.createElement('div') div.style.cssText = 'width:' + thumbWidth + 'px;height:' + (thumbHeight + 20) + 'px;display:inline-block;margin:8px;vertical-align: top;' var img = document.createElement('div') if (p.collection.image != null) { img.style.cssText = 'width:' + thumbWidth + 'px;height:' + thumbHeight + 'px;display:inline-block;background: url('+p.collection.image.src+') 50% 0% no-repeat;background-size: cover;' } else { img.style.cssText = 'width:' + thumbWidth + 'px;height:' + thumbHeight + 'px;display:block;background-color: #dedede;' img.innerHTML = ' ' } div.appendChild(img) var title = document.createElement('div') title.innerHTML = p.collection.title title.style.cssText = 'font-size:0.8em;color: #1a1a1a;' div.appendChild(title) var a = document.createElement('a') a.href = '/collections/' + p.collection.handle a.appendChild(div) elem.appendChild(a) } } )